1. Ty jesteś problemem – za każdym razem słyszysz, że gdybyś spełnił określone warunki (robił coś inaczej, lepiej; był wyższy, szczuplejszy) Wasze problemy w związku przestały by istnieć. Toksyczni partnerzy (kobieta czy mężczyzna) skupiają się na Twoich błędach, nigdy na swoich. Często odwracają kota ogonem.

2. Gashlighting – toksyczna osoba sprawia, że zaczynasz wierzyć, że problemem nie jest ichobraźliwe, manipulacyjne zachowanie, tylko Twoja reakcja na to.

3. Zachowania kontrolujące i skrajna zazdrość – osoby toksyczne chcą panować nad każdą chwilą Twojego życia. Będą zazdrośni o wszystko co robisz, czemu poświęcasz czas; jak również o wszystkich, z kim spędzasz czas.

4. Patologiczni kłamcy – kłamią rutynowo, notorycznie obwiniają inne osoby. W ich zachowaniu jest więcej usprawiedliwień niż wyjaśnień.

5. Osoby toksyczne oskarżają Cię o wyrażanie emocji, które celowo prowokują; np. mogą nazywać Cię potrzebującym, bo napisałeś do nich, kiedy ignorowali Cię tydzień.

6. Brak granic – człowiek, który nie ma granic, wierzy, że może robić z Tobą wszystko, ponieważ jesteś jego nieodróżnialną częścią. Szydzą, kiedy próbujesz wyrazić siebie. Dokuczanie to jeden z ich głównych sposobów komunikowania się z Tobą. Umniejszają Ciebie jako osobę, Twoje zdolności, inteligencję, osiągnięcia. Kiedy zwrócisz im na to uwagę, powiedzą, że jesteś nadwrażliwy albo zwariowałeś.

7. Oczekują, że potrafisz czytać w ich myślach. Przykład: Nie odzywają się do Ciebie kilka dnia i jest to Twoja wina, bo nie wiedziałeś o ich planach (o których Ci nie powiedzieli). Mogą podejmować ważne decyzje, dotyczące Waszej relacji, poinformować o tym wszystkich na około, ale nie Ciebie.

8. Każda osoba z przeszłości, która nie spełniła ich warunków, zostanie przez nich nazwana wariatem, alkoholikiem, zazdrosnym itp.

9. Robią rzeczy, które sprawiają, że zastanawiasz się, jakie miejsce zajmujesz w ich sercu.

10. Porównują Cię do wszystkich w ich życiu: do ich ex, przyjaciół, członków rodziny, matki. Kiedy na początku znajomości doświadczasz idealizacji z ich strony, to te porównania służą, żeby pokazać Tobie, że jesteś lepszy od tych osób. Kiedy następuje okres dewaluacji, osoby toksyczne używają porównań, żebyś poczuł się zazdrosny, gorszy.

11. Cechy, za które kiedyś Cię podziwiali, nagle stają się rażącymi wadami. Nagle zdajesz sobie sprawę, że większość czasu spędzasz na tym, żeby udowodnić partnerowi, znajomemu, swoją wartość.

12. Pęknięcie na masce – zaczynasz dostrzegać tę stronę danej osoby, której nigdy nie widziałeś. Orientujesz się, że ta osoba, w której byłeś np. zakochany, nie istnieje.

13. Osoby toksyczne szybko się nudzą, zwłaszcza kiedy wasza uwaga, nie jest skierowana na Was; nie tolerują bycia samemu.

14. Swoje złe zachowanie wobec Ciebie tłumaczą np. swoim poprzednim związkiem, czy jakąś inną, obraźliwą dla nich sytuacją. Mówią, że nie znoszą narzekania i dramy, a jest wokół nich więcej dramy, niż wokół jakiekolwiek innej osoby, którą znasz.

15. Osoby toksyczne traktują Cię inaczej przy kimś, niż za zamkniętymi drzwiami.

16. Jeżeli spędzasz dużo czasu ze swoim partnerem, izolujesz się od swoich przyjaciół, po to żeby być dostępnym dla swojego partnera, potraktuj to jako znak ostrzegawczy.

17. Osoby toksyczne (ex partnerzy) obnoszą się ze swoją nową „zdobyczą”, upewniając się, że widzisz jak szczęśliwi są, bez Was.

18. Idealizują innych, zachwycają się daną osobą, a następnie obgadują ją za jej plecami (czego świadkiem jesteś). To samo robią za Twoimi plecami.

19. Lęk przez zaangażowaniem – jeżeli Twój związek trwa do dawna, a Twój partner unika wszelkich formalnych zobowiązań, może nigdy nie zdecydować się na pełne zaangażowanie.

20. Jeżeli Twoja ufność wobec ludzi, współczucie zamieniło się w panikę i niepokój; jeżeli przepraszasz i płaczesz więcej niż kiedykolwiek w swoim życiu, czujesz się zmęczony, czujesz pustkę. Jest to znak ostrzegawczy.